Få soulartister har haft lika stor genomslagskraft som Ray Charles.
Med sin explosiva blandning av jazz, gospel, blues och R&B förändrade han populärmusiken för all framtid. I år är det 95 år sedan “the Genius” föddes – det behöver firas!
Emil Ingmar & Friends tar oss denna eftermiddag med på en resa genom Ray Charles odödliga repertoar – från de innerligaste balladerna till de råaste bluesgrooven. En hyllning framförd med lekfullheten, kärleken och energin i Rays egen anda.
Emil Ingmar – Sång & Wurlitzer
Andreas Hellkvist – Hammondorgel
Johan Sund – Bas
Oscar Johansson Werre – Trummor
Arrangör: Kulturhjältarna i samarbete med Studiefrämjandet Uppsala med stöd av Kulturnämnden i Uppsala Kommun
Servering
I serveringen hittar ni Kulturoasens lunchbuffé med soppa, sallader, bröd ost, smör. Är man inte superhungrig så finns smörgåsar, fikabröd och annat gott.
Frivilligt entrébelopp!
Samlas in under konsertens gång. Ska dock inte förväxlas med ”Gratis”. Vi förutsätter att man lägger en slant. Rekommendation 100-300 kr.